godz. 15.00 „Co się myśli, to się przyśni. Świadomy sen jako zjawisko społeczno-kulturowe” wykład Marceliny Jakimowicz wstęp bezpłatny

Świadome śnienie polega na uświadomieniu sobie podczas snu faktu, że się śni. Ten rodzaj snu powszechny jest na całym świecie, niezależnie od kultury. Jednak o ile świadome sny mogą zdarzyć się każdemu, o tyle ich wyzwalanie i kontrolowanie udaje się tylko nielicznym. Dawniej techniki te wykorzystywane były w celach sakralnych. Przekazywane pokoleniowo przez specjalistów religijnych, wtajemniczonych w sposoby wywoływania wizji, były wiedzą tajemną, pozwalającą na mediację ze światem bogów i duchów przodków. Dziś świadome śnienie pełni podobne funkcje np. wśród buriackich szamanów. Wykorzystywane jest także w technikach poszerzenia świadomości w jodze tybetańskiej, a w koncepcjach nurtu psychofizjologicznego świadome śnienie traktuje się jako technikę terapeutyczną czy szkoleniową.

dołącz do wydarzenia